Choroba Pageta – wielką zagadką?

Listopad 28, 2012

Zniekształcające zapalenie kości, zwane inaczej chorobą Pageta to choroba, której przyczyna pozostaje do dziś nieznana. Główne objawy choroby to przede wszystkim chaotyczna przebudowa kostna, narażona na ryzyko zniekształceń, przewlekłych bólów, złamań oraz wszelkiego rodzaju powikłań w układzie nerwowym. Brzmi groźnie.

To druga co do częstotliwości występowania, zaraz po osteoporozie, choroba kości. Zapadają na nią głównie mężczyźni po 40 roku życia. Prawdopodobną przyczyną zachorowań są przypuszczalnie wszelkiego rodzaju uwarunkowania genetyczne oraz zakażenia wirusowe. Rozpoznanie, podobnie jak w przypadku osteoporozy nie jest łatwe i często przypadkowe. Zaobserwować ogniskowe objawy neurologiczne, których bezpośrednią przyczyną jest ucisk rdzenia kręgowego.

W niektórych przypadkach ze względu na zaburzenia przepływu krwi może dojść do udaru niedokrwiennego mózgu, co zdarza się jednak na szczęście stosunkowo rzadko. W procesie leczenia dąży się przede wszystkim do zahamowania procesu destrukcji poprzez zastosowanie podawanych cyklicznie bisfosfonianów. Skuteczne leczenie choroby w dużej mierze zależeć będzie od stanu oraz ilości zmienionych chorobowo miejsc oraz stopnia ich nasilenia bezpośrednio w kościach.

Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie skutecznie zapobiegnie wszelkim objawom oraz skutkom ubocznym Choroby Pageta, jakimi są przede wszystkim grubienie kości, głuchota, kostniakomięsaki, kamica nerkowa, niewydolność serca, a w skrajnych przypadkach również wodogłowie, udary niedokrwienne mózgu, złamania, niewydolność serca oraz masa innych. Choroba Pageta wraz ze swymi objawami zdaje się być jedną z uciążliwszych dolegliwości wieku średniego, dlatego wszelkie sposoby jej zapobiegania pomogą skutecznie pozbyć się niedogodności związanych z jej rozwojem.

  • Facebook
  • Google Plus
  • Twitter
  • Tumblr
  • Wykop
  • NK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.