Ospa u nastolatka

Październik 17, 2013

Choć ospa wietrzna kojarzy się z niegroźną dziecięca chorobą, problem robi się poważniejszy, jeśli zachoruje nastolatek lub dorosły. Podczas gdy w wieku dziecięcym po chorobie nawet nie zostają blizny, ospa w wieku nastoletnim może być groźna dla zdrowia i skutkować licznymi powikłaniami.

julia

Kto przeszedł ospę wietrzną we wczesnym dzieciństwie, ten jest szczęściarzem. Ospa u małych dzieci przebiega bowiem dosyć łagodnie, z niewielką gorączką. W przypadku młodzieży i dorosłych jest już gorzej. Ospa u nastolatka przebiega z dużo wyższą gorączką i poczuciem ogólnego rozbicia. Pęcherzyki pojawiają się na całym ciele, ale nie tylko – dokuczliwe krostki mogą pojawić się w krtani, na języku czy na narządach płciowych. jest też ich dużo więcej niż u chorujących na ospę maluchów.

Leczenie ospy wietrznej u nastolatka

Leczenie ospy wietrznej polega najczęściej na niwelowaniu jej objawów i dyskomfortu. najważniejsze jest zachowanie higieny, aby krostki nie rozprzestrzeniały się. Trzeba codziennie brać prysznic i na czas choroby zapomnieć o długich kąpielach. Mają one niekorzystny wpływ na wysuszanie i odpadanie pęcherzyków, jakie powoduje ospa wietrzna. Leczenie u nastolatka, podobnie jak w przypadku małych dzieci, można wspomóc poprzez stosowanie maści przeciwświądowych czy płynów wysuszających, które łagodzą swędzenie i przyspieszają wysychanie krostek.

Przechorowanie ospy wietrznej

Osoba, którą dopadnie ospa, musi się niestety liczyć z chwilowym wykluczeniem z życia zawodowego, szkolnego czy towarzyskiego. Przechorowanie ospy wietrznej w domowych warunkach jest bowiem konieczne. Po pierwsze – chodzi o to, by nie zarażać innych. A osoba chora zaraża do momentu, gdy odpadnie ostatni pęcherzyk. Po drugie – po to, by zmniejszyć ryzyko powikłań. Ospa wietrzna u nastolatków może mieć bardzo ciężki przebieg, a lekceważenie choroby może się skończyć nie tylko widocznymi, szpecącymi bliznami, ale też pobytem w szpitalu. Warto również pamiętać, że wiru wywołujący ospę pozostaje w organizmie na zawsze. Może się w późniejszych latach ujawnić w postaci półpaśca – choroby dużo cięższej i bardziej skomplikowanej w leczeniu.

Więcej na temat ospy u nastolatka przeczytasz na: http://parenting.pl/portal/ospa-wietrzna-u-nastolatka

  • Facebook
  • Google Plus
  • Twitter
  • Tumblr
  • Wykop
  • NK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.