Kliniki dentystyczne

Dentysta to osoba, które unika wielu ludzi. Wynika to głównie ze strachu przed bólem. Leczenie chorób związanych z zębami nie należy do przyjemnych. Ludzie zdają sobie z tego sprawę, więc możliwie długo odwlekają wizytę.

Jak dbać o zęby?

 

Takie postępowanie jest niepoprawne. Im dłużej zwlekamy z odwiedzeniem lekarza i rozpoczęciem leczenia, tym będzie on bardziej boleć, gdy w końcu zdecydujemy się na wizytę.

Możliwa jest też sytuacja, że wskutek ociągania się pacjenta, specjalista nie będzie mieć już czego leczyć. Patologiczne zmiany w zębie sprawią, że jakakolwiek terapia będzie pozbawiona sensu. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem pozostanie wyrwanie zęba.

Unikanie dentysty prowadzić może do szeregu problemów niezwiązanych z jamą ustną. Wskutek ubytków do naszego organizmu przenikają drobnoustroje, które wyrządzają w organizmie wiele szkód. Mogą wywołać m.in. ból kolan i obniżać odporność, czyli narazić na częste infekcje układu oddechowego.

To jednak nie koniec powikłań, do jakich mogą doprowadzić nieleczone zęby z ubytkami. Przenikające tą drogą bakterie są w stanie doprowadzić nas do cukrzycy, chorób układu krążenia, nerek.

Następstwem przewlekłych stanów zapalnych dziąseł mogą być problemy z ciążą, zatokami. Literatura opisuje również przypadki nowotworów będących konsekwencją unikania stomatologa i niedbania o zęby.

Warto więc stosować się do rad fachowców. Myjmy zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Nie ograniczajmy się jednak do szczoteczki. Powinniśmy używać również nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni między zębami.

W szczelinach pozostają resztki pokarmów, których szczoteczka nie wymiecie. Te drobinki są pożywką dla bakterii niszczących szkliwo i strukturę zęba. Nitkowanie należy wykonywać przynajmniej raz dziennie.

Oprócz tego warto płukać jamę ustną specjalnymi płynami. Nie muszą to być substancje wybielające. Ważne jest, by w ich składzie były czynniki zapobiegające albo spowalniające odkładanie się kamienia oraz eliminujące bakterie.

Profilaktycznie odwiedzajmy dentystę dwa razy w roku. Do kogo się udać? Wybór jest duży. Powinien być to ktoś solidny, sprawdzony i wiarygodny. Popytajmy znajomych, czy nie poleciliby nam kogoś. Później sprawdźmy, czy kandydat ma certyfikat rzetelności. Kliniki dentystyczne chętnie go wyrabiają, gdyż koszt certyfikatu Rzetelna Firma to 160 zł plus VAT.

Author: Maciej Kusznierewicz

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zapobiegać alergii?

Uczulenie to bardzo uciążliwa dolegliwość. Wymaga od nas pewnego dyscypliny, zmiany nawyków, a nierzadko – także nakładów finansowych. Trzeba bowiem...

Zamknij